10 היתרונות המובילים של פעילות גיבוש למבוגרים

פעילות גיבוש למבוגרים ככה זה כשהחיים מתחילים אחרי גיל 60, נכון?

כל קשיש פעיל חברתית יסכים לאמירה זו. אלה האנשים שנמצאים בחוץ, חיים את החיים במלואם, סופגים כל רגע והכי חשוב, עושים את זה בחברת חברים – גם חדשים וגם ישנים.

פעילות חברתית לבני גיל הזהב חשובה להפליא בשמירה על איכות חיים גבוהה באופן כללי. זה עוזר לרתום את "תופעות הלוואי" הסקרניות והמועילות ביותר של חברות בריאה, כולל אורך חיים מוגבר, חדות נפשית גדולה יותר, בריאות רגשית, ירידה בסיכון לירידה קוגניטיבית, כושר גופני חזק יותר וחיים מתגמלים יותר.

רק כדי להזכיר כמה.

המשך לקרוא כדי לגלות על כל עשרת היתרונות של פעילות גיבוש לקשישים.

1) פעילות גיבוש למבוגרים שומרת על רווחה רגשית

את מה שפעם היית מפיקה מהמשפחה שלך, אתה יכול עכשיו להפיק מהחברים שלך. פרנסה רגשית ורווחה חשובים להפליא לחיים ארוכים ומשגשגים. רווחה רגשית יכולה לעזור להדוף מחלות פיזיות ולהרחיב את התודעה.

אלה שמעורבים באופן קבוע באירועים חברתיים, כמו פעילות גיבוש למבוגרים המתמקדות בתחביב או ביקורים במרכז קהילתי כדי ליצור קשר עם חברים, יוצרים קשרים עמוקים מחוץ לבית, מעבר למשפחה שלהם. הם מרגישים אהובים, נחוצים ונוכחים.

2) חיים תכליתיים

אם כבר מדברים על הרגשת שייכות, הסוד לחיות בכוונה היא לקבל את התחושה שנוכחותו ומעשיו של האדם חשובים. מחר, אם קשיש לא היה נוכח בחייו שלו, למישהו היה אכפת?

התשובה היא כן! זה לא רק המשפחה שלך – החברים והקשרים החברתיים שאתה יוצר באמצעות פעילויות גיבוש למבוגרים יכולים לעזור לך להרגיש מעורב בחייך, נרגש מהיום שלך ומוכן לקחת על עצמך את המתנות והאתגרים שלו במרץ רענן.

3) הגברת הביטחון העצמי

כולנו זקוקים לשינוי, אבל איכשהו, אנחנו נלחמים בכוחנו נגד תחילת השינוי. קשיש יודע ששינוי הוא בלתי נמנע. לאחר שעבר כל כך הרבה שלבים בחיים, קשיש יכול לומר בבטחה שהדבר הקבוע היחיד הוא שינוי.

לזכור זאת ולצאת לאבן דרך חדשה בחיים – כזו שאינה קשורה רק לגיל אלא שיש לה גם אינדיקטורים חברתיים רבים – פירושה שוב לאמץ את השינוי. החל משינויים בניידות ועד לאפשרות של סביבה חדשה למי שמצמצם או עובר למקום חדש, השינוי יכול להיות עצום בשלב זה של החיים. ולנוכח השינוי הממשמש ובא, כל אחד עלול להרגיש מהוסס או ביישן.

אחד היתרונות של פעילות גיבוש למבוגרים, או אפילו פעילויות קבוצתיות לקשישים, הוא ההזדמנות להיות בנוכחות אחרים, לטבול את אצבעות הרגליים לחברות חדשה ואולי לשנות את השגרה מבלי להציף את עצמך.

היכולת להתבונן בעצמך מנסה משהו חדש ומחבקת שינוי יכולה לתת לך תחושת ביטחון עצמי מוגברת ואת המודעות שכבר כבשת חיים שלמים – עכשיו, הגיע הזמן לחדש.

4) פיתוח קשרים קרובים

קשישים פעילים חברתית הם קשישים שמחים ופעילים מכיוון שהייתה להם הזדמנות ליצור קשרים קרובים. אלה הם לעתים קרובות עם אנשים שהם אולי לא היו באים איתם במגע אם הם לא הסתעפו, ניסו משהו חדש או הוציאו את עצמם לשם.

לפעמים, בעקבות הרצונות העמוקים ביותר שלנו – אלה שהתעלמנו מהם מגיל העמידה, אולי אפילו מילדותנו – במהלך שנות המבוגרים שלנו, יכולים לעזור לנו להיתקל באותן חברות ומערכות יחסים שהן הרבה יותר עמוקות ומשמעותיות מכל מה שאנחנו חוויתי בעבר.

הקשרים העוצמתיים האלה מרגישים לפעמים כל כך מקריים, שאנחנו עשויים לתאר אותם כ"נועדו להיות". אבל מה שהם התוצאה של זה הנכונות להיות פגיע וחברתי עם מישהו חדש.

5) להיות חלק ממשהו גדול יותר

אם כבר מדברים על משמעות חדשה בחיינו, קשישים משגשגים כשיש להם הזדמנות להיות חלק ממשהו גדול יותר.

אולי בילית את חייך הבוגרים בעבודה בעבודה שהייתה "פשוט בסדר" אבל שום דבר מיוחד. אולי רק עכשיו אתה מקבל הזדמנות ללכת אחרי מה שאתה אוהב, כי אתה לא צריך לשאת בנטל הכלכלי של משפחה או שיש לך ילדים להיות אחראים עליהם יותר.

לפתע, הבגרות המבוגרת הופכת לזמן להתחבר מחדש למטרה האמיתית שלך ולהיות חלק ממשהו גדול יותר. הצעד הראשון למציאת זה הוא לנסות פעילות חברתית שתמיד השתוקקת לעשות אבל נמנעת ממנה.

6) ההזדמנות לנסות דברים חדשים

כשקשישים יוצאים לפעילויות חברתיות חדשות לקשישים או מתיידדים עם מישהו שיש לו תשוקה למשהו אחר, יש להם הזדמנות לנסות דברים חדשים.

הרומן והחדש שומרים על רענון המוח שלנו ופועל ברמה גבוהה של יכולת נפשית וקוגניטיבית. בניית מיומנויות חדשות, יצירת קשרים נפשיים חדשים וניסיון יד בפעילות לא ידועה תופסים חלק חשוב במוח המכונה הגרעין האקומבנס.

חלק זה נדלק בדרך כלל כאשר אנו משתוקקים למשהו – אבל הוא גם מעורר על ידי סיכונים, אי ודאות ופעילויות הדורשות תשומת לב ממוקדת, ושומרות על החדות הנפשית של קשישים חדה ומתפקדת היטב.

7) התמודדות עם מחלת נפש או התמכרות

לעתים קרובות ניתן להרגיע או להרגיע התנהגויות כפייתיות וממכרות על ידי פעילות חברתית יציבה וצפויה. אחד היתרונות הטובים ביותר הוא שפעילויות חברתיות אלו יכולות להתחיל למזער או למתן את ההשפעות של מחלות נפש או התמכרות.

פתאום, המוח והנפש תפוסים בפעילות חדשה, ויש דרך חדשה להפיק הנאה. זה יכול לעזור לייצב את מצבי הרוח והרגשות של קשישים, ולבנות מחדש את השקפת החיים שלהם.

8) עיכוב הופעת דמנציה

בארצות הברית לבדה, במיוחד לאחר גיל 60, קשישים נמצאים בסיכון הולך וגובר לחלות באלצהיימר ודמנציה.

אמנם אין תרופה ידועה לאף אחת מהן (עדיין), חוקרים מצאו שחברות משמעותית, פעילות חברתית מהנה לקשישים ופעילות אינטלקטואלית יומיומית בהחלט יכולות להאט, ובמקרים מסוימים, למעשה למנוע את הופעתן של בעיות הקשורות להזדקנות הללו.

הן רמות גבוהות יותר של פעילות חברתית, כמו גם איכות הקבוצות החברתיות, נמצאו כגורמים לשינוי, ומפחיתים את הסיכון לירידה קוגניטיבית כתוצאה מהזדקנות.

9) שיתוף ידע, כישרון ומיומנות שנבנו במהלך השנים

לקשישים יש ערך רב לחלוק עם הקהילה שלהם, במיוחד אם יש להם זיקה טבעית לפעילות מסוימת או שהם בילו שנים, בצד, בפיתוח השליטה שלהם במיומנות.

מהיותם מאסטרים גדולים בשחמט או פסנתרנים יוצאי דופן ועד להצטיינות במספרים או שליטה ביכולת לבנות דגמים מיניאטוריים – אין הגבלה על הכישורים, הכישרונות והידע שבני גיל הזהב טיפחו במשך כל החיים של ניסיון.

בעוד שחלק מהקשישים ישגשגו עם יכולות מנהיגות טבעיות שהם טיפחו ובנו במשך שנים (אולי, כמנהל בכיר בפרויקט קהילתי), אחרים יעבדו טוב יותר במסגרות אישיות, אחד על אחד, ילמדו ויעניקו את הכישרון שלהם ל הדור הבא.

היתרונות של פעילות חברתית לבני גיל הזהב מאפשרים להם להשאיר מאחור מורשת שחורגת ממשפחתם הקרובה ומתרחבת עד לקהילה שלהם – ומעבר לכך.

10) שיפור הכושר הגופני ואיכות החיים

ככל שאתה מתבגר, יש עוד יותר יתרונות להרוויח משמירה על פעילות גופנית. למרבה המזל, ככל שאתה יותר חברתי, אתה נוטה יותר להתחבר עם אחרים. וזה יכול להשפיע עמוקות הן על רמות הכושר והן על איכות החיים הכללית שלכם.

קשישים פעילים חברתית הם כנראה גם קשישים פעילים פיזית. יחד עם חבריהם החדשים או הוותיקים, קשישים הפעילים פיזית יכולים לצאת לטיולים, טיולים ואפילו לרקוד יחד עם חבריהם. כל קבוצה של קשישים מרגישה חזקה יותר ביחד, מוכנה יותר לקחת סיכונים ולנסות משהו חדש עם החברים שלה לצדם.

כושר גופני, הקשור לשגשוג חברתי עם חברים, מרחיק מחלות שיכולות לנבוע מדברים כמו בידוד, בדידות, דיכאון ואפילו תפקוד קוגניטיבי לקוי. ייתכן שעדיין יגיע שלב שבו אתה לא יכול לעשות את הדברים שאתה יכול לעשות כשהיית בן 30, או אפילו בן 50, כמו לרוץ במעלה המדרגות, ושם ניתן להשתמש בעזרים מעשיים כדי להפוך את החיים לבטוחים וקלים יותר. אבל, תתפלאו מה אפשרי עבור אלה שהופכים את הכושר לחלק קבוע מחייהם בשנות הזהב.

היתרונות של פעילות חברתית לבני גיל הזהב עולים בהרבה על התחושה שאתה מקבל כשאתה מבין שיש לך לוח שנה חברתי "מלא". מנקודת מבט משופרת ואופטימית על החיים ועד לתחושת ערך ותכליתיות מתמשכת, קשישים פעילים חברתית חווים יתרונות רבים.

פעילות גיבוש למבוגרים
ניווט מהיר בכתבה

ניתן להכניס פרטים ולקבל ייעוץ והכוונה ללא עלות