7 סיבות שיוגה היא נהדרת לקשישים

מבוגרים רבים נוטים להאמין שיוגה מיועדת רק לצעירים וגמישים. אבל, אנחנו יודעים שיוגה מספקת יתרונות בריאותיים לאנשים בכל הגילאים ובכל רמות הכושר. סקירה חדשה של מחקרים קיימים מראה שיוגה יכולה להיות מועילה במיוחד לאנשים מעל גיל 60, ולשפר גם את הניידות וגם את שיווי המשקל.

זה אולי לא קל להתחיל תרגול יוגה בשלב מאוחר יותר בחיים, אבל קשישים מחפשים יותר ויותר שיעורי יוגה כשהם שומעים יותר ויותר על היתרונות של היוגה.

הנה כמה דרכים שיוגה יכולה להועיל לקשישים ולמבוגרים.

משפר את מסת השרירים

ככל שאנו מתבגרים, מסת השריר מתחילה באופן טבעי להידרדר. עיסוק אפילו בתרגול האטה יוגה עדין יכול להשפיע לטובה על חיזוק וחיטוב השרירים. תנוחת קרש, כלב הפונה כלפי מטה, Warrior I ו- Warrior II טובים לבניית כוח, במיוחד למי שחדש ביוגה.

משפר את הגמישות

עם הזמן ועם ירידה בפעילות, השרירים מאבדים חלק מהגמישות שלהם, מה שמקשה אפילו על משימות יומיומיות נפוצות כמו קשירת נעליים. לאלו עם ירידה בגמישות, נסה את ה-Sited Forward Bend עם או בלי רצועת יוגה כדי למתוח את הכתפיים ואת שרירי הירך; תנוחות של חתול ופרה כדי להביא גמישות לעמוד השדרה; זריקה נמוכה לפתיחת מכופפי הירך; ותנוחת הר כפוף צד כדי להאריך את השרירים לאורך הגו.

מקל על כאבים

מחקרים מראים שיוגה יעילה בטיפול בצורות מסוימות של כאב כרוני, כולל כאב ונוקשות כתוצאה מדלקת פרקים ותסמונת מתח חוזר. יוגה עדינה יותר מכמה תרגילים נושאי משקל שעלולים להפעיל לחץ יתר על המפרקים, והיא עוזרת להפחית את המתח הכללי. תנוחת הקוברה והילד עוזרות להקל על כאבי גב. תנוחת Bound Angle מסייעת בכאבים בירך. קפל עמידה קדימה מגביר את הגמישות בעמוד השדרה ובמסטרינג, מכוון לגב התחתון הכואב.

משפר את האיזון

שיווי משקל נפוץ בקרב מבוגרים מעל גיל 65, ובמקרים מסוימים בעיות בשיווי המשקל עלולות להוביל לנפילות מסוכנות הגורמות לפציעות חמורות. תרגול תנוחות איזון ביוגה יכול לסייע בחיזוק השרירים המייצבים את הגוף בזמן הליכה ועמידה. בהתאם לאדם, תנוחות יוגה כמו עץ, קרש צד וחצי ירח עוזרות לבנות איזון טוב יותר. אחזקת קיר או אביזר היא מקום טוב להתחיל עבור אלה שמוצאים איזון על רגל אחת אתגר.

בונה עצמות חזקות יותר

ירידה בצפיפות העצם היא אחת הדאגות הגדולות ביותר בקרב מבוגרים מזדקנים. מחקר מצא שיוגה משפרת את צפיפות העצם אצל אנשים שסבלו מאובדן עצם, כולל אלו עם אוסטיאופורוזיס או אוסטיאופניה. יוגה משתמשת בקבוצות שרירים מנוגדות ובכוח הכבידה כדי להפעיל לחץ על העצמות, מה שמגביר את ייצור התאים הצומחים בעצמות. תנוחת משולש, תנוחת Warrior I ו-II ותנוחת פלאנק מדגישות כולם את השרירים המנוגדים.

מגביר את הריכוז

שינויים במוח שקורים ככל שאנו מתבגרים פירושם שחלק מהמבוגרים מתקשים יותר בריכוז ובריבוי משימות. טכניקות יוגה כגון פראניאמה ומדיטציה מעוררות את המוח ואת מערכת העצבים לשיפור הריכוז והזיכרון. בפראניאמה, התמקדות בנשימה מאפשרת לנפש להיות שקטה ולמערכת העצבים להיכנס למצב רגוע. מדיטציה גם מרגיעה את הנפש, וכאשר היא מתרגלת באופן קבוע לאורך זמן, מדיטציה עוזרת להרחיק את המחשבות המסיחות את הדעת.

מגביר את מצב הרוח

חלק מהמבוגרים חווים תחושות של בדידות ובידוד, והשתתפות בשיעור יוגה יכולה להיות דרך מצוינת לבנות חברויות ותחושת קהילה. יתרה מכך, יוגה היא מחזק מצב רוח מוכח. תנוחות פותחות לב וכפיפות אחוריות עדינות כמו קוברה, תנוחת קשת ותנוחת גשר מגבירים מצבי רוח חיוביים אצל אנשים הסובלים מדיכאון. תרגול אסאנה, פראניאמה ומדיטציה תורמים לשיפור כללי במצב הרוח, ליותר אנרגיה ולירידה בחרדה.

יוגה למבוגרים
ניווט מהיר בכתבה

ניתן להכניס פרטים ולקבל ייעוץ והכוונה ללא עלות